Definicja czasu rzeczywistego  

Dodano: 02-02-2012, Tagowanie: trójwymiar, czas, wizualizacja

Czas rzeczywisty to określenie, które stosujemy mówiąc o urządzeniach (najczęściej), który działanie jest zsynchronizowane z tym, co dzieje się w świecie realnym. Oznacza to, że jakieś urządzenie nie potrzebuje dodatkowego czasu na zadziałanie. Weźmy na przykład telefon. Rozmowa przez telefon odbywa się na bieżąco, od razu słyszymy to, co mówi osoba po drugiej stronie. To jest właśnie czas rzeczywisty. Przykładem działania w czasie nierzeczywistym jest odtwarzanie filmu. Abyśmy mogli obejrzeć film, musiał on zostać wcześniej nagrany i poddany obróbce.W miarę postępu i rozwoju technicznego, granica pomiędzy działaniem urządzenia w czasie rzeczywistym i nierzeczywistym zaciera się. Dzieje się tak dlatego, że sprzęty, które kiedyś pomimo działania w czasie rzeczywistym wymagały czasu na „obróbkę” danych, dziś już potrzebują tego czasu znacznie mniej. Jako przykład możemy podać działanie syntetyzatora mowy. W początkach swojego istnienia syntetyzator mowy przetwarzał zadania w ciągu kilku godzin. Na skutej rozwoju techniki i dogłębnego ulepszenia mechanizmy syntetyzatora, obecnie zadane frazy przetwarzane są niemal natychmiast. Rozwój techniki przyczynia się nie tylko do zatarcia granicy pomiędzy stosowanymi czasami, ale również do upowszechnienia stosowania czasu rzeczywistego w schemacie działania różnych urządzeń. Dzięki możliwości zdalnego sterowania, możemy na odległość kierować działaniem pewnych urządzeń i mimo, że czas reakcji będzie nieco wydłużony, nadal jest to działanie w czasie rzeczywistym. Nieco inaczej sprawa wygląda, gdy zdalne sterowanie odbywa się na bardzo dużych odległościach, np. Ziemia – Mars. W takich przypadkach również mamy do czynienia z czasem rzeczywistym, ale tylko w obrębie obiektu oddalonego od Ziemi.

Trójwymiarowość i czas rzeczywisty  

Dodano: 04-02-2012, Tagowanie: trójwymiar, czas, multimedia

Aplikacje 3D czasu rzeczywistego robią coraz większą karierę w świecie biznesu, rozrywki i są bardzo pomocnym narzędziem przy tworzeniu projektów. W ciągu ostatnich kilku lat przedmiotowe aplikacje były powszechnie wykorzystywane przez producentów filmowych. W filmach 3D, zwanych także trójwymiarowymi, dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Widz ma wrażenie, jakby był w centrum akcji. Wydaje mu się, że przedmioty oraz postacie z filmu znajdują się tuż obok niego. Powstaje coraz więcej trójwymiarowych filmów. Kina prześcigają się w organizowaniu seansów, które będą widowiskowe i przyciągną jak największą rzeszę klientów. Do niedawna, jeśli jakiś film został stworzony w wersji 3D, mogliśmy swobodnie wybierać, czy chcemy go takim obejrzeć, czy wolimy tradycyjną, dwuwymiarową wersję filmu. Obecnie coraz częściej filmy nagrywane w technice 3D nie mają swojego odpowiednika w mniejszym wymiarze.Mimo popularności aplikacji 3D w kinach, najbardziej powszechne sposoby jej wykorzystania można zaobserwować wśród wszelkiego rodzaju projektantów, ponieważ dzięki niej można otrzymać przejrzystą wizję swojej koncepcji albo efektownie zaprezentować projekt. Wykorzystanie aplikacji 3D sprawia, że jesteśmy w stanie spacerować wewnątrz lub wokół cyfrowych modeli, oglądać je pod każdym kątem, zobaczyć coś, co tak naprawdę jeszcze nie istnieje. Można ją również wykorzystać do budowy osiedli, pojedynczego domu czy też, chociażby, przy aranżacji wnętrz. Pozwala to na natychmiastowy podgląd wyników pracy, a także ułatwia poprawianie czy modyfikowanie już istniejących wizualizacji. Na tym etapie istnieje możliwość wybrania konkretnych kolorów, zmiany najmniejszych szczegółów oraz doprojektowania jakichś elementów. Takie działanie ma na celu uniknięcie niespodzianek, które mogą wystąpić w przyszłości.

Wizualizacja projektu  

Dodano: 04-02-2012, Tagowanie: trójwymiar, czas, multimedia

Jeszcze klika lat temu, aby zobaczyć nasz marzony dom, który został zaprojektowany na papierze, musieliśmy bardzo mocno wytężać swoją wyobraźnię, a nierzadko efekt końcowy i tak był zupełnie inny. Nie wspomnę już o fakcie, że nie każdy dysponuje czymś takim, jak wyobraźnia przestrzenna, więc choćby chciał, będzie miał problem ze stworzeniem w swojej głowie obrazu zrealizowanego już projektu. W dzisiejszych czasach aplikacja 3D w pewien sposób wyeliminowała wszelkie wątpliwości co do efektu końcowego. Ponadto bardzo istotne jest to, że modyfikacje mogą nastąpić już na poziomie samego projektu, co pozwala na oszczędność czasu i przede wszystkim pieniędzy. Wizualizacje architektoniczne stanowią jeden z najważniejszych elementów komunikacji między architektem a klientem. Ułatwiają końcowym odbiorcom zrozumieć zamysł projektanta, bez konieczności skupiania się na skomplikowanych przekrojach czy rzutach projektu, których zwykła osoba tak naprawdę nie pojmie. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że projektant może oddać w ręce inwestora niezwykle realistyczne wizualizacje 3D projektu, które dają pogląd nie tylko na sam wygląd budowli i jej wnętrza, ale także najbliższego jej otoczenia. Zaawansowane wizualizacje wnętrz obrazują wszelkie efekty jak na przykład rozkład świateł i kolorów a także użyte konkretne materiały. Można również w takim wnętrzu zaplanować rozkład, czy nawet sam kształt i kolor mebli. Doszło już do tego, że każdy szanujący się projektant posiada specjalny program do tworzenia wizualizacji w trójwymiarze. Choć program ten jest dość drogim zakupem, bardzo szybko potrafi się zwrócić, ponieważ klienci mają większe zaufanie do projektu 3D i chętniej decydują się na usługi projektanta, który taki projekt może im przedstawić.


[1] 2     następna