Czym jest telefon komórkowy?  

Telefon komórkowy to aparat telefoniczny, który nie potrzebuje połączenia kablowego. Działanie komórki opiera się na wykorzystywaniu fal radiowych. Pierwsze telefony komórkowe były dość nieporęczne i posiadały jedynie podstawową funkcję dzwonienia. Obecnie stajemy przed bardzo szerokim wyborem telefonów komórkowych, zarówno jeśli chodzi o rozmiar i designe, jak i funkcjonalność. Dziś telefony komórkowe nie tylko umożliwiają połączenie głosowe, czyli prościej mówiąc rozmowę, ale również wysyłanie wiadomości tekstowych, łączenie się z Internetem, robienie zdjęć, lokalizację… Poza tym w telefonach umieszczone są dodatkowe funkcje jak gry, organizator, budzik, latarka i inne przydatne gadżety. Telefon komórkowy działa dzięki trzem warstwom oprogramowania – systemowi operacyjnemu, oprogramowaniu i warstwie oprogramowania. Telefony posiadają różne obudowy. Na tej podstawie dzielimy popularne komórki na kilka grup:Brick, inaczej zwany cegłą – jest to klasyczny kształt telefonu, bez jakichkolwiek ruchomych części. Clamshell – do tej grupy zaliczamy wszystkie telefony z tak zwaną klapką.Slider – telefon, który rozsuwamy, gdy chcemy go użyć.Swiwel – telefon obrotowy.Touchscreen – coraz popularniejsze telefony z ekranem dotykowym. Modele te nie posiadają tradycyjnej klawiatury, tylko panel reagujący na dotyk.W dzisiejszych czasach posiadanie telefonu komórkowego jest czymś całkowicie naturalnym. Tak bardzo dajemy się ponieść osiągnięciom techniki i łatwemu dostępowi do „komórek”, że już nawet kilkuletnie dzieci otrzymują od swoich rodziców telefony.

Co telefon komórkowy ma wspólnego z bezpieczeństwem na drodze?  

Popularność telefonów komórkowych doprowadziła do tego, że coraz częściej kierowcy rozmawiają przez telefon kierując pojazdem. Być może nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że taka rozmowa bardzo niekorzystnie wpływa na naszą koncentrację i dodatkowo, jeśli nie używamy zestawu słuchawkowego, zajmuje nam ręce wpływając na czas wykonywania poszczególnych czynności podczas jazdy samochodem. Coraz Więcek wypadków samochodowych jest spowodowanych właśnie dystrakcją, czyli rozproszeniem uwagi wskutek korzystania z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem. Obecnie został wprowadzony zakaz rozmowy przez telefon komórkowy podczas kierowania autem, jeśli nie korzystamy z zestawu słuchawkowego. Najlepiej byłoby całkowicie zrezygnować z konwersacji telefonicznej podczas jazdy, jednak jeśli już musimy przeprowadzić rozmowę, używajmy zdalnego systemu, który uwolni nasze ręce i zminimalizuje dekoncentrację uwagi. Mimo tego zakazu i wciąż poszerzanej ofercie możliwości zakupu zestawów słuchawkowych czy słuchawek bluetooth, większość kierowców nadal odbiera połączenia podczas jazdy i pozwala na rozproszenie swojej uwagi. Być może nie zdają sobie oni sprawy z tego, że kierując pojazdem i jednocześnie rozmawiając przez telefon czterokrotnie zwiększają ryzyko spowodowania wypadku drogowego! Zjawisko rozmów telefonicznych podczas pełnienia funkcji kierowcy jest tak popularne i jednocześnie tak niebezpieczne, że zaczęły powstawać specjalne kampanie społeczne mające na celu uświadomienie kierowcom, jakim zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego stają się trzymając telefon przy uchu.

Telefon komórkowy a promieniowanie  

Telefon komórkowy wykorzystuje w swoim działaniu promieniowanie elektromagnetyczne. Właśnie to zmobilizowało naukowców do zbadania wpływu tego właśnie promieniowania na nasze zdrowie. Nic dziwnego, że postanowili oni określić czy długie rozmowy mogą stanowić dla nas zagrożenie. Wszak gdzie się nie obejrzymy, możemy zaobserwować ludzi z komórkami przy uchu.Okazało się, że telefony komórkowe wpływają na nasze zdrowie i nie jest to zbyt korzystny wpływ. Nasza głowa, do której podczas rozmowy zbliżamy telefon pochłania większość fal elektromagnetycznych. Jest również narażona na wzrost temperatury spowodowany nagrzewaniem. Mówi się również o niekorzystnym wpływie na zdolności reprodukcyjne, czyli prościej mówiąc na płodność. Nie dziwmy się, jeśli mamy problemy z zasypianiem. Szwedzcy naukowcy opracowali hipotezę, że fale elektromagnetyczne emitowane przez telefon komórkowy mogą źle wpływać na poszczególne fazy snu. Jednak najbardziej znaną chorobą, którą mogą wywołać fale elektromagnetyczne, są nowotwory. Przynajmniej taki mit krąży wśród społeczeństwa wywołując u niektórych osób popłoch. Niepotrzebnie. Ponad 20 lat badań wykazało, że nie ma powiązania pomiędzy zachorowaniami na raka mózgu a używaniem telefonów komórkowych. Aby jednak spać spokojnie i nie martwić się każdym bólem głowy, warto zminimalizować czas używania telefonu komórkowego do minimum. Warto wspomnieć o zwrocie „choroba mikrofalowa”. Jest to choroba, na którą składają się zmiany wywołane przez pole elektromagnetyczne, na które było wystawione nasze ciało. Objawami związanymi z tą chorobą są między innymi: osłabienie, częste bóle głowy, rozdrażnienie, brak energii, zwolnienie akcji serca i obniżenie ciśnienia krwi, nadmierna potliwość i obniżenie popędu płciowego.


[1] 2     następna