Archiwum tagu: branża komputerowa

Komputer jako miejsce pracy  

Wraz z rozwojem technologii powstało wiele możliwości pracy, w której korzystamy głównie z komputera. Tak naprawdę nie wyobrażamy sobie już, żeby jakiekolwiek biuro dobrze funkcjonowało bez tego urządzenia. Komputer mamy wszędzie i na nim najczęściej wykonujemy swoją pracę: piszemy ważne informacje, księgujemy, sprawdzamy stan magazynu naszej firmy oraz kontaktujemy się z kontrahentami. Wydaje się, że już nie pamiętamy czasów, gdy wszystkie te rzeczy były wykonywane za pomocą kartki i długopisu. Dzisiaj możemy nawet nie wychodzić z domu, aby zarabiać pieniądze. Wystarczy, że posiadamy komputer ze stałym łączem internetowym. Jest to bardzo wygodne rozwiązane w szczególności dla osób niepełnosprawnych oraz matek zajmujących się dziećmi. Jednak każdy może otworzyć swój biznes w sieci – musi mieć tylko pomysł i chęci do działania. Można założyć swój sklep internetowy i przez komputer sprzedawać nasze produkty. Jeżeli mamy jakąś swoją pasję także możemy na niej zarobić. Wszelkie usługi proponowane przez internet będą miały swoich nabywców, ponieważ dla większości osób kupowanie lub zamawianie czegokolwiek w ten sposób jest wygodniejsze. Z roku na rok ceny komputerów spadają i możemy je kupić już bardzo tanio. Starszy typ komputera może nie być jednak odpowiednio dostosowany do wykonywanego przez nas zajęcia. Branża komputerowa rozwija się bardzo szybko i trudno nadążyć za wszystkimi nowościami. Na dzień dzisiejszy mamy do wyboru nie tylko duże urządzenia, które mogą stać w jednym miejscu, ale możemy też kupić przenośny laptop czy trochę mniejszy notebook. Zanim wybierzemy odpowiedni model dla siebie dokładnie sprawdźmy jego parametry, aby praca na nim była nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Poszukajmy także opinii na temat firmy, której komputer chcemy kupić oraz sprawdźmy na jak długi okres przysługuje nam gwarancja. Wiadomo przecież, że jeżeli komputer będzie służył nam do codziennej pracy, to będzie często używany i jest większe ryzyko, iż szybciej się zepsuje.

Historia komputera  

Pierwsze urządzenia, które ułatwiały ludziom liczenie były znane już w starożytności. Technika cały czas się rozwijała i powstawały coraz wygodniejsze sposoby ułatwiania pracy. Jeszcze niedawno rewolucją były elektroniczne kalkulatory, które potrafiły wykonać za nas skomplikowane zadania matematyczne. Musiało jednak minąć wiele stuleci, aby dojść do pojawienia się pierwszego komputera. Jego prawzorem jest maszyna Turinga. Służyła ona do wykonywania prostych algorytmów. Wykonana była praktycznie tylko z części mechanicznych. Niektórzy uważają, że była ona prekursorem powstania rożnych programów komputerowych. Mimo, iż cały czas pracowano nad wprowadzaniem nowości do tych prostych urządzeń, to tak naprawdę komputery zrewolucjonizowały rynek dopiero w XX wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze stacjonarne urządzenia tego typu, które chociaż zajmowały bardzo dużo miejsca cieszyły się ogromną popularnością. Ich cena była wtedy tak wysoka, że nie każdego było na komputer stać i jego posiadanie było utożsamiane z luksusem. Z czasem posiadanie takiego urządzenia stało się czymś naturalnym i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. Służy on nam praktycznie do wszystkiego. Na nim obliczamy szybko różne zadania matematyczne, piszemy prace magisterskie, księgujemy, kontaktujemy się ze znajomymi czy rozmawiamy za darmo z rodziną mieszkającą w innym kraju. Dzięki tym urządzeniom tworzymy także filmy oraz muzykę i zdobywamy informacje z całego świata. Producenci komputerów cały czas pracują nad ich ulepszeniem, a komputery zajmują coraz mniej miejsca. Na dzisiejszym rynku znajdziemy nie tylko starodawny już w pewnym sensie komputer stacjonarny, ale możemy kupić także przenośnego laptopa czy mniejszego notebooka i korzystać z niego wszędzie, gdzie mamy na to ochotę.

Jak powstały systemy operacyjne?  

Dzisiaj każdy, wie, że bez systemu operacyjnego komputer nie nadaje się praktycznie do użytku. Nie każdy z nas jednak ma świadomość do czego dokładnie służy ten specyficzny program, a tym bardziej nie wiemy co spowodowało, że powstał i stał się bardzo popularny. Jego początki oczywiście powiązane są z powstaniem pierwszych komputerów. Jako, że ceny tych urządzeń były bardzo wysokie, każdy kto zdecydował się na ich kupno chciał wykorzystać maksymalnie możliwości komputera, aby móc zrobić na nim jak najwięcej. Komputery zaczęto masowo wykorzystywać w różnych biurach i okazało się, że nie są one tak wydajne, jak chcieliby tego klienci. Specjaliści rozpoczęli więc działania, aby zwiększyć wydajność komputera oraz ułatwić jego programowanie. Proste rozwiązania, znane do tej pory, nie wchodziły w grę, ponieważ były one bardzo kosztowne. Przy wysokich i tak już cenach komputerów byłoby to całkowicie nieopłacalne. Trzeba więc było wymyślić coś tańszego, co mogłoby usprawnić działanie urządzenia. W pewnym momencie specjaliści umieścili w naszych komputerach oprogramowanie, które ułatwiało komunikację sprzętu z użytkownikiem. W ten sposób zwiększono efektywność pracy komputera oraz zaoszczędzono czas tracony na jego każdorazowe uruchomianie. Po pewnym czasie specjaliści zauważyli, że podczas wprowadzania danych procesor komputera jest mniej obciążony pracą niż podczas wykonywania obliczeń. Powstała myśl, aby w momencie kiedy wprowadza się do niego dane zajmował się on czymś innym. Tak oto komputer w jednym czasie zaczął wykonywać wiele zadań i stał się bardziej funkcjonalny. Właśnie ta wielozadaniowość stała się jedną z podstaw wszystkich systemów operacyjnych, które powstały do dnia dzisiejszego. Oczywiście technika od tego czasu poszła dużo do przodu, więc i systemy operacyjne są coraz nowocześniejsze.

Geneza systemów operacyjnych  

Systemy operacyjne to podstawa działania komputerów. Bez nich byłyby one praktycznie bezużyteczne. Nadzoruje on pracę wszystkich uruchomionych programów oraz wszystkich innych urządzeń podłączonych do komputera. Gdybyśmy nie posiadali systemu operacyjnego mielibyśmy problem nawet z uruchomieniem naszego sprzętu. Pierwsze komputery nie posiadały takiego programu. Kosztowały dużo i każdy, kto był właścicielem tego urządzenia chciał pracować na nim jak najdłużej. Sprzęt ten zaczął się pojawiać w biurach i okazało się, że nie jest on wystarczająco wydajny i funkcjonalny, aby sprostać swoim codziennym zadaniom. Specjaliści zaczęli szukać więc jakiegoś wyjścia z sytuacji. Istniejące do tej pory rozwiązania, które przychodziły im do głowy były zbyt kosztowne. Ceny komputerów i tak były wysokie, więc dla ich producentów takie rozwiązanie było po prostu nieopłacalne. Informatycy wpadli na pomysł, aby umieścić w komputerach oprogramowanie, które ułatwiało komunikację sprzętu z użytkownikiem. Okazał się to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, ponieważ dzięki temu zwiększono efektywność pracy i skrócono czas jego działania. Jednak, to nadal nie wystarczało, aby komputer był w pełni wydajny i funkcjonalny. Specjaliści w końcu zauważyli, że urządzenie to podczas wprowadzania danych jest mniej obciążony pracą niż podczas wykonywania obliczeń. Postanowili tę informację wykorzystać i stworzyli program, który pozwalał komputerowi wykonywać wiele zadań jednocześnie. Było to kolejne trafne posunięcie i od tej pory komputery stały się szybsze i bardziej wydajne. Ich produkcja stała się także tańsza i więcej osób mogło sobie pozwolić na ich posiadanie. Właśnie głównie na podstawie tej wielozadaniowości komputera oparte są istniejące dzisiaj systemy operacyjne, bez których nasze urządzenie nie nadaje się do użytku.