Komputer jako miejsce pracy  

Wraz z rozwojem technologii powstało wiele możliwości pracy, w której korzystamy głównie z komputera. Tak naprawdę nie wyobrażamy sobie już, żeby jakiekolwiek biuro dobrze funkcjonowało bez tego urządzenia. Komputer mamy wszędzie i na nim najczęściej wykonujemy swoją pracę: piszemy ważne informacje, księgujemy, sprawdzamy stan magazynu naszej firmy oraz kontaktujemy się z kontrahentami. Wydaje się, że już nie pamiętamy czasów, gdy wszystkie te rzeczy były wykonywane za pomocą kartki i długopisu. Dzisiaj możemy nawet nie wychodzić z domu, aby zarabiać pieniądze. Wystarczy, że posiadamy komputer ze stałym łączem internetowym. Jest to bardzo wygodne rozwiązane w szczególności dla osób niepełnosprawnych oraz matek zajmujących się dziećmi. Jednak każdy może otworzyć swój biznes w sieci – musi mieć tylko pomysł i chęci do działania. Można założyć swój sklep internetowy i przez komputer sprzedawać nasze produkty. Jeżeli mamy jakąś swoją pasję także możemy na niej zarobić. Wszelkie usługi proponowane przez internet będą miały swoich nabywców, ponieważ dla większości osób kupowanie lub zamawianie czegokolwiek w ten sposób jest wygodniejsze. Z roku na rok ceny komputerów spadają i możemy je kupić już bardzo tanio. Starszy typ komputera może nie być jednak odpowiednio dostosowany do wykonywanego przez nas zajęcia. Branża komputerowa rozwija się bardzo szybko i trudno nadążyć za wszystkimi nowościami. Na dzień dzisiejszy mamy do wyboru nie tylko duże urządzenia, które mogą stać w jednym miejscu, ale możemy też kupić przenośny laptop czy trochę mniejszy notebook. Zanim wybierzemy odpowiedni model dla siebie dokładnie sprawdźmy jego parametry, aby praca na nim była nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Poszukajmy także opinii na temat firmy, której komputer chcemy kupić oraz sprawdźmy na jak długi okres przysługuje nam gwarancja. Wiadomo przecież, że jeżeli komputer będzie służył nam do codziennej pracy, to będzie często używany i jest większe ryzyko, iż szybciej się zepsuje.

Historia komputera  

Pierwsze urządzenia, które ułatwiały ludziom liczenie były znane już w starożytności. Technika cały czas się rozwijała i powstawały coraz wygodniejsze sposoby ułatwiania pracy. Jeszcze niedawno rewolucją były elektroniczne kalkulatory, które potrafiły wykonać za nas skomplikowane zadania matematyczne. Musiało jednak minąć wiele stuleci, aby dojść do pojawienia się pierwszego komputera. Jego prawzorem jest maszyna Turinga. Służyła ona do wykonywania prostych algorytmów. Wykonana była praktycznie tylko z części mechanicznych. Niektórzy uważają, że była ona prekursorem powstania rożnych programów komputerowych. Mimo, iż cały czas pracowano nad wprowadzaniem nowości do tych prostych urządzeń, to tak naprawdę komputery zrewolucjonizowały rynek dopiero w XX wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze stacjonarne urządzenia tego typu, które chociaż zajmowały bardzo dużo miejsca cieszyły się ogromną popularnością. Ich cena była wtedy tak wysoka, że nie każdego było na komputer stać i jego posiadanie było utożsamiane z luksusem. Z czasem posiadanie takiego urządzenia stało się czymś naturalnym i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez niego codzienne funkcjonowanie. Służy on nam praktycznie do wszystkiego. Na nim obliczamy szybko różne zadania matematyczne, piszemy prace magisterskie, księgujemy, kontaktujemy się ze znajomymi czy rozmawiamy za darmo z rodziną mieszkającą w innym kraju. Dzięki tym urządzeniom tworzymy także filmy oraz muzykę i zdobywamy informacje z całego świata. Producenci komputerów cały czas pracują nad ich ulepszeniem, a komputery zajmują coraz mniej miejsca. Na dzisiejszym rynku znajdziemy nie tylko starodawny już w pewnym sensie komputer stacjonarny, ale możemy kupić także przenośnego laptopa czy mniejszego notebooka i korzystać z niego wszędzie, gdzie mamy na to ochotę.

System operacyjny to podstawa  

Aby wykorzystać nasz komputer do maksimum musimy mieć dobry system operacyjny. Bez niego nasze urządzenie będzie praktycznie nieprzydatne. System taki jest szczególnym rodzajem programu komputerowego, który odpowiada za koordynowanie pracy komputera, wszystkich urządzeń mu podlegających oraz programów, które mamy zainstalowane na naszym sprzęcie. Zarządza on pracą procesora, jego pamięcią, ochrania nasze dane oraz zapewnia dostęp do drukarek czy skanerów. Najczęściej kupowane przez nas komputery czy laptopy posiadają już wgrane konkretne systemy operacyjne. Jeżeli wybraliśmy urządzenie bez niego, to konieczne jest wgranie odpowiedniego systemu operacyjnego, np. Windows 2000. Bez niego praca na komputerze jest niemożliwa. Dopiero po jego zainstalowaniu możemy bez problemu korzystać ze wszystkich funkcji i instalować kolejne programy, które będą nam niezbędne w pracy i w domu. Ostatnimi czasy bardzo popularny stał się system operacyjny linux, który jest dostępny także w wersjach bezpłatnych. Korzystają z niego jednak głównie osoby, które znają więcej niż podstawy informatyki. Uważa się nawet, że lepiej się na nim pracuje niż na innych systemach operacyjnych. Są zdania, iż jest on zdecydowanie prostszy w obsłudze , a jego główną zaletą jest oczywiście to, że nie trzeba za niego płacić. Użytkownicy komputera, którzy nie znają się dobrze na tych rzeczach wybierają najczęściej Windows 98, Windows 2000, Windows XP czy Windows Vista. Te proste systemy operacyjne zostały stworzone przez firmę Microsoft i są tak skonstruowane tak, że bez problemów każdy sobie poradzi z ich obsługą. W razie problemów można skorzystać w każdej chwili z pomocy Microsoftu. Dla posiadaczy komputerów Macintosh przeznaczony jest system MacOs X, którego producentem jest słynne już Apple.


[1] 2     następna